Artykuły

Zadaj pytanie
Zwierzęta też potrzebują opieki Stomatologicznej

Dla wielu z nas higiena jamy ustnej to codzienny rytuał. Tak jak my, zwierzęta potrzebują opieki stomatologicznej- regularnej, profesjonalnej opieki weterynaryjnejoraz zabiegów domowych, usuwających płytkę nazębną. Codzienne szczotkowanie i karmienie specjalistyczną karmą ułatwia to zadanie.

 

Przyczyna chorób przyzębia

 

Bakteryjna płytka nazębna składa się głównie z drobnoustrojów. Pozostawiona na powierzchni zębów może ulegać mineralizacji tworząc kamień nazębny i prowadzić do chorób przyzębia począwszy od zapalenia dziąseł poprzez uszkodzenie tkanek utrzymujących ząb w zębodole, aż do utraty zębów. Profilaktyka chorób jamy ustnej może spowolnić proces powstawania płytki i utrzymać zdrowie jamy ustnej, a co za tym idzie całego organizmu.

 

Pierwsze objawy choroby przyzębia

 

Choroby przyzębia mogą występować u każdego zwierzęcia. W większości przypadków choroba przebiega w sposób utajony i nie ma bardzo wyraźnych sygnałów takich jak poniżej, świadczących o zagrożeniu zdrowia. Nie czekaj na poniższe objawy, zacznij działania profilaktyczne już dzisiaj.

- przykry zapach wydychanego powietrza,

- żółto-brązowy kamień na zębach,

- krwawienie z dziąseł,

- unikanie zabawy przy użyciu jamy ustnej np. bieganie z piłką, ale bez gryzienia jej,

- wypadanie zębów,

- nadmierne ślinienie,

- wypadanie pokarmu z jamy ustnej,

- połykanie całych kawałków karmy.

 

Dodatkowe czynniki

 

* Niewłaściwa higiena jamy ustnej

Ignorowanie stanu jamy ustnej zwierzęcia może prowadzić do choroby przyzębia, utraty zębów i innych bardzo poważnych powikłań zdrowotnych, takich jak problemy z sercem, wątrobą czy niewydolność nerek.

*Rasa

Choroby przyzębia są powszechniejsze u psów ras małych oraz niektórych kotów.

*Wiek

Choroby przyzębia są powszechniejsze u zwierząt starzejących się.