Zadaj pytanie
Aktualności

Boże Narodzenie 2013
24.12.2013

ZDROWYCH I PEŁNYCH RADOŚCI, PRZEDE WSZYSTKIM RODZINNYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA WSZYSTKIM OPIEKUJĄCYM SIĘ ZWIERZĘTAMI ŻYCZY PERSONEL LECZNICY WOL-WET.

NIECH W TYM NADCHODZĄCYM NOWYM 2014 ROKU SPEŁNIĄ SIĘ WASZE ŻYCZENIA A ZDROWIE I SZCZĘŚCIE NIECH BĘDĄ WASZĄ CODZIENNOŚCIA.

 

LEK.WET. ANDRZEJ WOLAŃCZYK

Wilki
09.10.2013

No i stało się. Od jakiegoś czasu są widywane w okolicy Goleniowa, Babigoszczy, Niwiadowa wilki. Wiele osób traktowało to jako ciekawostkę przyrodniczą. Myśliwych ostrzeżono aby nie pomylili z wałęsającymi psami. Aż tu nagle zaczęło się to czego można było oczekiwać. W dniu wczorajszym (08.10.2013) zaatakowały na śródleśnym pastwisku bydło. Przerażone bydło samo przybiegło do gospodarstwa i ukryło się w oborze. Dwie sztuki - krowa i cielna jałówka były pogryzione. Rany kąsane na głowie, szyji, tylnych kończynach, wymieniu i na grzbiecie. O sile z jaką zaatakowały może świadczyć fakt, że odgryzły rogi. Przerażenie i strach w oczach tych zwierząt był niesamowity. O czymś takim czytałem tylko w książkach. Nie sądziłem nigdy, że przyjdzie mi oglądać coś takiego na własne oczy. Warto idąc na spacer czy grzybobranie i zabierając ze sobą psy dobrze je pilnować. A jednak żyjemy w Puszczy.

Uwaga KLESZCZE
25.04.2013

 I jest w końcu wiosna. Aż się chce przebywać pośród tego fantastycznego czasu. Ale też wiosna niesie se sobą określone zagrożenia dla naszych pupili. Mamy niestety już pierwsze przypadki chorób odkleszczowych. Walczymy teraz o życie dwóch psiaków z chorobą odkleszczową. Babeszjoza - choroba niewidoczna dla opiekuna psa. Rzwija się niezauważalnie. Pies staje się apatyczny. Traci chęć do zabawy. Zmniejsza się apetyt. Czasem nie che wstawać. Jednak nie jesteśmy bezbronni. Mamy już od dawna możliwości wykrywania tej choroby. Badanie krwii umożliwia nam postawienie pewnej diagnozy. Mamy też leki, dzięki którym walka nie jest skazana na przegraną. Podstawą jest wykrycie tych mikroskopijnych pasożytów we krwii.

Jak się zabezpieczyć? Mamy do wyboru kilka sposobów. Pierwszy to specjalne obroże przeciw kleszom. To Kiltix i Foresto. Dla tych co nie chcą obróż są krople do nakraplania na skórę. Wprawdzie działają tylko przez miesiąc ale są równie skuteczne.

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Babeszjoza doprowadza do silnej anemii. Powoduje uszkodzenie wątroby, nerek. Leczy się długo i niestety kosztownie. Dlatego wszyscy, którym zależy na zdrowiu swojego czworonożnego podopiecznego powinni zadbać o zabezpieczenie i jego i własne bezpieczeństwo. Kleszcze nie omijają i nas ludzi. Dlatego też wybierając się na spacer pomyślcie również o sobie.

Zapraszamy do naszej lecznicy na badania i po środki odstraszające kleszcze. Pamiętajcie, że mija kilka dni zanim preparaty zaczną działać. Tak więc nie czekajcie do ostatniej chwili.